Nalmefen (Selincro)

Selincro Nalmefen

Nalmefen zmniejsza picie alkoholu

Lek na alkoholizm o nazwie Nalmefen (nazwa handlowa Selincro) jest skuteczny i bezpieczny w zmniejszaniu spożycia alkoholu u alkoholików, czytamy w nowym badaniu.

Badania kliniczne z Nalmefenem wykazały, że po sześciu miesiącach leczenia można zmniejszyć spożycie alkoholu o około 60%.

Ograniczanie picia alkoholu

Nowa opcja w leczeniu alkoholizmu to ograniczanie picia zamiast abstynencji. Tradycyjnie abstynencja jest głównym celem leczenia uzależnienia od alkoholu, a obecne leki na alkoholizm (wsparcie farmakologiczne) są zatwierdzone tylko w celu zapobiegania nawrotom. Jednak wskaźniki nawrotów nadal pozostają wysokie, a cel leczenia alkoholizmu w postaci abstynencji jest nieosiągalny dla wielu pacjentów.

„Nasze nowe odkrycia mogą doprowadzić do prawdziwej zmiany paradygmatu w leczeniu alkoholików, którzy cierpią z powodu zaburzeń związanych z alkoholem. Abstynencja powinna być ostatecznym celem leczenia alkoholizmu. Jednak, gdy nie można jej osiągnąć, zmniejszenie spożycia alkoholu może być cenną alternatywą dla wielu pacjentów, którzy nie mogą lub nie są w stanie tego zrobić "- powiedział dr Karl Mann z Centralnego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Mannheim.

Nalmefen badanie skuteczności

Mann i jego współpracownicy przeprowadzili badanie kliniczne w celu zbadania skuteczności Nalmefenu w zmniejszaniu spożycia alkoholu. W badaniu wzięło udział 604 pacjentów uzależnionych od alkoholu. Połowa uczestników otrzymała Nalmefen, podczas gdy druga połowa otrzymała wizualnie identyczne tabletki placebo. Pacjentom kazano przyjmować jedną tabletkę na dobę, jeśli mają ochotę się napić. Obserwacje były prowadzone przez 24 tygodnie.

Nalmefen opinie po badaniu

Wyniki są bardzo obiecujące. Nalmefen okazał się znacznie lepszy niż placebo w zmniejszaniu spożycia alkoholu. Poprawiał stan kliniczny pacjentów i wyniki enzymów wątrobowych, był on również ogólnie dobrze tolerowany ze względu na możliwe efekty uboczne od łagodnych do umiarkowanych.

„Nalmefen wydaje się być w stanie zablokować pociąg alkoholików do coraz intensywniejszego picia. Z takimi efektami może zostać otwarty nowy rozdział w leczeniu alkoholizmu”, powiedział Mann.

Odkrycia te wskazują, że Nalmefen "na żądanie" jest skutecznym sposobem leczenia uzależnienia od alkoholu. W przeciwieństwie do leków, które należy przyjmować każdego dnia, podejście "na żądanie" jest ukierunkowane na okresy, w których spożywanie alkoholu jest bardziej prawdopodobne.

Warto dodać, że unia Europejska dała zielone światło dla Selincro, czyli lek ten może być z powodzeniem stosowany w leczeniu uzależnienia od alkoholu u osób dorosłych.

Selincro

Selincro (substancja Nalmefen, wcześniej znana pod nazwą Nalmetren) jest antagonistą receptora opioidowego i ma wpływ na system motywacji w mózgu, który jest rozregulowany u pacjentów uzależnionych od alkoholu. Tabletka raz dziennie jest przeznaczona do przyjmowania w dni, w których alkoholik odczuwa większe ryzyko nawrotu choroby. Niektórzy eksperci uważają, że strategia ta zakłada bardziej realistyczny cel w postaci abstynencji.

Alkoholizm leczenie w Europie

W Europie ponad 90% z 14 milionów osób uzależnionych od alkoholu nie otrzymuje leczenia, ale badania wskazują, że gdyby tylko 40% z nich otrzymywało leczenie, rocznie uratowano by 11 700 osób.
Duński producent, Lundbeck powiedział, że oczekuje wprowadzenia na rynek leku Selincro w połowie 2013 roku i „oddanie nowego leku jako część programu leczenia, który obejmuje ciągłe wsparcie psychospołeczne, mające na celu redukcję spożycia alkoholu”.

Nalmefen vs Naltrekson

Instytut Jakości i Efektywności Zdrowotnej (IQWiG) zbadał dokumentację producenta Lundbeck, pod kątem, czy Nalmefen (nazwa handlowa Selincro) oferuje dodatkowe korzyści osobom uzależnionym od alkoholu w porównaniu z podobnym odpowiednikiem leczenia Naltreksonem.

IQWiG stwierdza, że takiej wartości dodanej nie udowodniono, ponieważ dokumentacja zawiera jedynie dane z pośredniego porównania z Naltreksonem, ale nie ma bezpośredniego porównania.
Jednak według Instytutu dane z tego porównania pośredniego są niewłaściwe, ponieważ cele leczenia i uczestnicy "zasadniczo różnią się od tych w badaniach Nalmefenu w sześciu z siedmiu badań dotyczących Naltreksonu", podczas gdy w siódmym badaniu Naltrekson był czasami stosowany w sposób niezgodny z normami, brakowało również ocen ważnych okresów w tym badaniu.

Nasz blog

Wszywka alkoholowa

Z tego artykułu dowiesz się: co to jest wszywka? co to jest wszywka alkoholowa? jakie ma działanie...

Leki na głód alkoholowy

Leczenie uzależnienia od alkoholu w ramach kompleksowego podejścia do tego problemu powinno składać...

Czym jest delirium alkoholowe? Objawy, leczenie

Delirium alkoholowe, inaczej nazywane "gwałtownym odstawieniem alkoholu" czy "gorączką alkoholową...

Kudzu

Czy Kudzu jest skuteczne w zmniejszaniu spożycia alkoholu?

Tabletki przeciwalkoholowe

Tabletki przeciwalkoholowe są coraz popularniejszym uzupełnieniem terapii uzależnień. W artykule...

Tabletki antyalkoholowe

Tabletki antyalkoholowe - co to jest, czy są skuteczne i gdzie je kupić?

Głód alkoholowy

Głód alkoholowy - co to takiego, czy wogóle istnieje, jaki ma wpływ na picie i jak mu zaradzić?

Tabletki na alkoholizm

Czy tabletki na alkoholizm mogą pomóc opanowaniu uzależnienia? Poniżej prezentujemy artykuł, który...

Baclofen

Baclofen stosowany jako lek na alkoholizm jest obecnie coraz bardziej popularny. Czy rzeczywiście...

Dlaczego mężczyzna pije?

Żaden „lek” nie jest tak niebezpieczny dla mężczyzn jak alkohol. Spośród wszystkich osób...

Nowe narkotyki w Polsce

Nowe narkotyki syntetyczne (Dopalacze) to nazwa funkcjonująca w powszechnym użyciu, która opisuje...

Dopalacze

Termin dopalacz (Designer drug) opisuje syntetyczną substancją psychoaktywną, sprzedawaną...

Uzależnienie od hazardu

Nowe badanie wykazało, że uzależnienie od hazardu aktywuje te same szlaki mózgowe, co głód...