Szybki kontakt 531 01 01 00 Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień i Depresji SYMPTOM, ul. Szczytowa 28, 33-112 Tarnowiec k/Tarnowa
Dlaczego mężczyzna pije?
Dlaczego mężczyźni piją alkohol znacznie częściej niż kobiety?
Dlaczego wolałbyś raczej pójść do baru zamiast do psychoterapeuty?
A co powoduje regularne spożywanie alkoholu u rzekomo silnej płci?
Żaden „lek” nie jest tak niebezpieczny dla mężczyzn jak alkohol. Spośród wszystkich osób uzależnionych aż 80 procent to mężczyźni, a tylko 20 procent to kobiety.
ZAMIAST ROZMOWY CZY ANTYDEPRESANTÓW - SZKLANKA Z ALKOHOLEM
Dlaczego mężczyźni pozostawiają kobiety daleko w tyle, zarówno pod względem picia towarzyskiego, jak i nadużywania alkoholu?
Mężczyźni używają alkoholu głównie jako środka antydepresyjnego i relaksującego. Z kolei kobiety, kiedy czują się psychicznie źle, rozmawiają z innymi kobietami o swoim samopoczuciu lub udają się do lekarza, który to przepisuje im leki przeciwdepresyjne. Alkohol oszukuje mężczyzn, że wszystko z nimi jest w porządku, jest również przez nich używany jako czynnik motywujący, np. jeśli chodzi o zdobycie kobiety, ponieważ po wypiciu nie mają zahamowań.
Alkohol w dziedzinie seksualności odgrywa ważną i nie zawsze negatywną rolę. Jeśli jest używany tylko w celu osiągnięcia określonego efektu i nie jest spożywany jako środek pobudzający, to może być nieszkodliwy, ale regularne spożywanie jest o wiele bardziej niebezpieczne.
KRYZYS TOŻSAMOŚCI WŚRÓD STARSZYCH I MŁODYCH MĘŻCZYZN
W jakim wieku czai się niebezpieczeństwo uzależnienia?
Mężczyźni w tak zwanym „kryzysie wieku średniego” pijąc ryzykują uzależnienie.
Są mężczyźni ponad 45 letni, którzy wchodząc w kryzys wieku średniego odkrywają, że ich męskość słabnie. Alkohol niestety niewielu z nich pocieszył. Jednak bardziej przerażające jest to, że po alkohol sięgają nawet nastolatkowie. Dotyczy to często młodych mężczyzn, którzy pochodzą z tzw. „dobrych domów” i mają wystarczająco dużo pieniędzy, ale których życie jest kierowane przez rodziców. Podobnie jak starsi, są oni w kryzysie tożsamości, z którym ich zdaniem, mogą poradzić sobie tylko alkoholem.
TESTOSTERON I ALKOHOL NIE SĄ KOMPATYBILNE
Nastolatkowie i nieco starsi mężczyźni szukają siebie i swojej pozycji, jako mężczyźni. Oczywiście niewiele osób wie, że spożywanie alkoholu przynosi efekty przeciwne do zamierzonych. Sprawa hormonów jest jasna, osoba bez testosteronu to kobieta, a osoba z testosteronem jest mężczyzną. Niestety alkohol z testosteronem nie jest w ogóle kompatybilny. W rzeczywistości alkohol sprawia, że mężczyźni niewieścieją, ponieważ męski hormon testosteronu przekształca się w żeński hormon estradiol. Aby to potwierdzić wystarczy zwrócić uwagę na człowieka w twojej okolicy, którego znasz i wiesz, że potrzebuje swojej określonej dawki alkoholu każdego dnia. Te miękkie rysy twarzy, te pulchne kształty ciała, ten kobiecy wyraz twarzy...
Nie tylko zmienione rysy twarzy sprawiają, że mężczyźni pijący alkohol wydają się żeńscy.
Alkohol niesie wiele innych niebezpieczeństw dla płci męskiej.
Skutki picia alkoholu u mężczyzn:
Bezdech senny - mężczyźni chrapią bardziej intensywnie po wypiciu alkoholu niż kobiety. W rezultacie często doświadczają niewydolności oddechowej, która znacząco wpływa na jakość snu. Człowiek po alkoholu budzi się częściej, więc nie można mówić o zdrowiu lub zdrowym śnie.
Rozwój hormonów płci żeńskiej - hamujące działanie alkoholu na aktywność jąder jest znane medycynie. Podczas picia alkoholu następuje w organizmie mężczyzny zmiana testosteronu w estrogeny (główne żeńskie hormony płciowe), aktywowane przez tzw. aromatazę (centralny enzym biosyntezy estrogenów).
Zaburzenia erekcji - zaburzona równowaga hormonalna powoduje również utratę męskości. Impotencja jest często rezultatem tego, co z kolei często niszczy relacje między mężczyznami i kobietami.
Nadwaga - mężczyźni pijący alkohol często dostarczają organizmowi duże ilości kalorii, co z kolei prowadzi do nadwagi. Wynikające z tego problemy sercowo-naczyniowe są z góry określone. Widoczną konsekwencją nadwagi związanej z alkoholem jest zwykle tzw. „brzuch piwny”, który zwykle ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie, sylwetkę i kobiety.
Nadmierna pewność siebie i agresja - w wyniku spożywania alkoholu uwalniana jest duża ilość dopaminy. Z jednej strony zapewnia to przyjemne poczucie dobrego samopoczucia, ale także prowadzi do nieadekwatnej samooceny. Powoduje to, że mężczyźni będący „pod wpływem”, są bardziej narażeni na niebezpieczeństwo, niż gdy są trzeźwi. Zbytnia pewność siebie często zmienia się u nich w agresję skierowaną na innych albo na siebie.
Oprócz wszystkich wyżej wymienionych zagrożeń istnieje również ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz udowodniono, że alkohol jest również bardzo rakotwórczy. Zgodnie z ogólną zasadą mężczyźni, którzy nie mogą kontrolować swoich nawyków związanych z piciem i piją dziennie więcej niż pół litra piwa lub innego alkoholu zawierającego tą dawkę (20 g czystego) alkoholu, żyją aż o 17 lat krócej niż ich odpowiednicy, którzy piją mniej lub w ogóle nie piją alkoholu.
Jeśli chodzi o niebezpieczeństwa związane z alkoholem, dostrzega się nadal poważne zaniedbania w polityce. Nie powinno się całkowicie zakazać alkoholu i wykluczać osoby pijące alkohol i palące tytoń, ale politycy niestety skłaniają się ku lobby alkoholowemu. Trudno zrozumieć, dlaczego politycy nie widzą niebezpieczeństwa związanego z alkoholem. Nadal brak kampanii na dużą skalę, które wskazywałyby jasno, że alkohol może być substancją uzależniającą i bardzo niebezpieczną
Nasz blog
Wszywka alkoholowa
Z tego artykułu dowiesz się: co to jest wszywka? co to jest wszywka alkoholowa? jakie ma działanie...
Leki na głód alkoholowy
Leczenie uzależnienia od alkoholu w ramach kompleksowego podejścia do tego problemu powinno składać...
Czym jest delirium alkoholowe? Objawy, leczenie
Delirium alkoholowe, inaczej nazywane "gwałtownym odstawieniem alkoholu" czy "gorączką alkoholową...
Tabletki przeciwalkoholowe
Tabletki przeciwalkoholowe są coraz popularniejszym uzupełnieniem terapii uzależnień. W artykule...
Tabletki antyalkoholowe
Tabletki antyalkoholowe - co to jest, czy są skuteczne i gdzie je kupić?
Głód alkoholowy
Głód alkoholowy - co to takiego, czy wogóle istnieje, jaki ma wpływ na picie i jak mu zaradzić?
Tabletki na alkoholizm
Czy tabletki na alkoholizm mogą pomóc opanowaniu uzależnienia? Poniżej prezentujemy artykuł, który...
Baclofen
Baclofen stosowany jako lek na alkoholizm jest obecnie coraz bardziej popularny. Czy rzeczywiście...
Nowe narkotyki w Polsce
Nowe narkotyki syntetyczne (Dopalacze) to nazwa funkcjonująca w powszechnym użyciu, która opisuje...
Dopalacze
Termin dopalacz (Designer drug) opisuje syntetyczną substancją psychoaktywną, sprzedawaną...
Uzależnienie od hazardu
Nowe badanie wykazało, że uzależnienie od hazardu aktywuje te same szlaki mózgowe, co głód...
Przyczyny uzależnienia od hazardu
Wyniki badań sugerują, że zaburzenia poznawcze (wypaczone myślenie) odgrywają ważną rolę w...