Wszywka alkoholowa

wszywka alkoholowa

Wszywka

Co to jest wszywka?

Jak podaje słownik języka polskiego „wszywka to fragment materiału wszyty w inny materiał”.

Wszywka alkoholowa

Co to jest wszywka alkoholowa?

Zatem tzw. wszywka alkoholowa to lek o nazwie Esperal®, w którego składzie znajduje się substancja czynna o nazwie Disulfiram. Jest on stosowany przede wszystkim we wspomaganiu leczenia przewlekłego alkoholizmu. Występuje w formie tabletek, które się implantuje – czyli potocznie mówiąc „wszywa” pod skórę człowieka, najczęściej w pośladek lub pod łopatką.

Jakie ma działanie wszywka alkoholowa?

Tak zwana wszywka alkoholowa, czyli fachowo mówiąc lek o nazwie Esperal® działa w ten sposób, że zakłóca normalny rozkład alkoholu (etanolu) w organizmie. Zakłócanie tego procesu usuwania alkoholu z organizmu odbywa poprzez hamowanie enzymu zwanego dehydrogenazą aldehydową. Enzym ten jest odpowiedzialny za przekształcanie aldehydu octowego, który jest toksycznym produktem ubocznym rozkładania się alkoholu w organizmie po jego spożyciu do postaci kwasu octowego. W efekcie zatrzymania tego procesu w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, który to jest kilkudziesięciokrotnie silniejszą trucizną dla organizmu niż sam alkohol. Gromadzenie się aldehydu octowego w organizmie powoduje złe samopoczucie, co z kolei powinno wywołać silną niechęć do kolejnego picia alkoholu. Osoby decydujące się na tzw. wszywkę alkoholową muszą mieć świadomość potencjalnych negatywnych interakcji między lekiem i nie tylko samym alkoholem, a także różnymi produktami, które mogą zawierać alkohol, takimi jak niektóre leki w syropach, płyny do płukania jamy ustnej, a nawet niektóre produkty spożywcze zawierające śladowe ilości alkoholu jak np. wyroby cukiernicze.

W jakim celu stosuje się wszywkę alkoholową?

Wszywkę alkoholową stosuje się w celu wywoływania nieprzyjemnej reakcji organizmu po spożyciu alkoholu, co miałoby pomóc zniechęcić osobę uzależnioną do picia alkoholu. Celem stosowania wszywki alkoholowej nie jest leczenie alkoholizmu, ponieważ choroby alkoholowej nie da się wyleczyć tabletką. Jednak może być pomocnym elementem dla terapii uzależnienia od alkoholu. Tzw. wszywka alkoholowa może zadziałać odstraszająco względem picia i wspierać osobę w wysiłkach na rzecz utrzymania abstynencji. Z kolei jak utrzymać trzeźwość w dłuższym terminie osoba uzależniona może się nauczyć wyłącznie na terapii uzależnienia lub podczas uczestnictwa w grupach dla Anonimowych Alkoholików. Każdemu, kto rozważa implantację Esperalu, czyli wszywkę zaleca się omówienie tego z pracownikiem służby zdrowia na temat tak potencjalnych korzyści jak i ryzyka związanego z jego stosowaniem.

Jakie mogą być skutki uboczne wszywki alkoholowej?

Kiedy osoba z zaimplantowanym Esperalem, czyli z tzw. wszywką alkoholową pije alkohol, pomimo że nie powinna, to lek ten będąc w organizmie zatrzymuje proces rozkładu aldehydu octowego. Prowadzi to do nagromadzenia się tego aldehydu octowego we krwi, który to przypominamy, jest silną trucizną dla organizmu i powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Objawy te są często określane jako „reakcja disulfiramowa” i mogą obejmować: nudności, wymioty, ból głowy, uderzenia gorąca, pocenie się, niewyraźne widzenie, ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu. Nasilenie tych reakcji może się różnić w zależności od ilości zaimplantowanego Esperalu do organizmu, ilości spożytego alkoholu, a także indywidualnej wrażliwości na Disulfiram. Tak więc tzw. wszywka alkoholowa w postaci Esperalu tak samo jak każdy inny lek, może powodować różne niebezpieczne dla zdrowia działania niepożądane, dlatego lekarz powinien monitorować stosowanie tego preparatu w ramach kompleksowego planu leczenia alkoholizmu połączonego z terapią uzależnienia.

Wszywka alkoholowa cena

Jaka jest cena wszywki alkoholowej?

Cena tzw. wszywki alkoholowej zawiera koszt zakupu leku o nazwie Esperal® plus koszt zabiegu chirurgicznego zaimplantowania (potocznie mówiąc „wszycia) go pod skórę pacjenta. Zatem cena wszywki alkoholowej może wynieść około 1000 zł.

Wszywka alkoholowa Tarnów

Gdzie można wykonać wszywkę alkoholową?

Zabieg zaimplantowania Esperalu, czyli potocznie mówiąc „zaszycia się” można wykonać w specjalistycznym gabinecie chirurgii ogólnej. Nasz ośrodek współpracuje z lekarzem chirurgiem, który może wykonać wszywkę alkoholową w Tarnowie, po uprzednim telefonicznym umówieniu się na konkretny termin.

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że tzw. wszywka alkoholowa w postaci Esperalu to lek stosowany przede wszystkim we wspomaganiu leczenia przewlekłego alkoholizmu. Zatem nie jest lekarstwem na alkoholizm, ponieważ leczenie uzależnienia od alkoholu zasadniczo przeprowadza się podczas terapii uzależnienia w naszym ośrodku. Preparat ten działa wyłącznie poprzez wywoływanie nieprzyjemnej reakcji po spożyciu alkoholu, co ma zniechęcić osobę do picia i może być pomocnym elementem kompleksowego programu leczenia uzależnienia poprzez terapię. Jednak jest to już przestarzała metoda leczenia alkoholizmu pochodząca jeszcze z lat 70-tych ubiegłego wieku, wycofana już w krajach zachodnich z oficjalnych metod leczenia uzależnienia od alkoholu z powodu wielu przypadków śmiertelnych.

Nasz blog

Leki na głód alkoholowy

Leczenie uzależnienia od alkoholu w ramach kompleksowego podejścia do tego problemu powinno składać...

Czym jest delirium alkoholowe? Objawy, leczenie

Delirium alkoholowe, inaczej nazywane "gwałtownym odstawieniem alkoholu" czy "gorączką alkoholową...

Kudzu

Czy Kudzu jest skuteczne w zmniejszaniu spożycia alkoholu?

Tabletki przeciwalkoholowe

Tabletki przeciwalkoholowe są coraz popularniejszym uzupełnieniem terapii uzależnień. W artykule...

Tabletki antyalkoholowe

Tabletki antyalkoholowe - co to jest, czy są skuteczne i gdzie je kupić?

Głód alkoholowy

Głód alkoholowy - co to takiego, czy wogóle istnieje, jaki ma wpływ na picie i jak mu zaradzić?

Tabletki na alkoholizm

Czy tabletki na alkoholizm mogą pomóc opanowaniu uzależnienia? Poniżej prezentujemy artykuł, który...

Baclofen

Baclofen stosowany jako lek na alkoholizm jest obecnie coraz bardziej popularny. Czy rzeczywiście...

Dlaczego mężczyzna pije?

Żaden „lek” nie jest tak niebezpieczny dla mężczyzn jak alkohol. Spośród wszystkich osób...

Nowe narkotyki w Polsce

Nowe narkotyki syntetyczne (Dopalacze) to nazwa funkcjonująca w powszechnym użyciu, która opisuje...

Dopalacze

Termin dopalacz (Designer drug) opisuje syntetyczną substancją psychoaktywną, sprzedawaną...

Uzależnienie od hazardu

Nowe badanie wykazało, że uzależnienie od hazardu aktywuje te same szlaki mózgowe, co głód...

Przyczyny uzależnienia od hazardu

Wyniki badań sugerują, że zaburzenia poznawcze (wypaczone myślenie) odgrywają ważną rolę w...