Szybki kontakt 531 01 01 00 Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień i Depresji SYMPTOM, ul. Szczytowa 28, 33-112 Tarnowiec k/Tarnowa
Leczenie lekomanii

Lekomania leczenie
Terapia uzależnienia od leków w naszym ośrodku polega na stopniowym odstawianiu leku (zmniejszanie o 10-20 % dawki dziennej co 3-4 dni), od którego osoba się uzależniła oraz jednoczesnym prowadzeniu psychoterapii zaburzeń np. snu, lękowych tzw. nerwicowych, depresyjnych, kompulsywnych itp. na które osoba zaczęła te leki zażywać. Takie podejście do problemu umożliwia trwałe wyleczenie przyczyn uzależnienia się od leków np. nerwicy, depresji itp.
Pobyt stacjonarny 28-dniowy obejmuje psychoterapię grupową, indywidualną oraz konsultacje psychiatryczne. Lekarz wystawia zwolnienie L-4 na cały pobyt.
Do wyboru zakwaterowanie w pokojach:
- 1-osobowych z łazienkami, TV, Wi-Fi w cenie 9 tys. zł
- 2-osobowych z łazienkami, TV, Wi-Fi w cenie 8 tys. zł
- 3-osobowych na parterze (wyłącznie dla mężczyzn) z TV, Wi-Fi z łazienkami w korytarzu w cenie 7 tys. zł
- 4-osobowych na poddaszu (wyłącznie dla mężczyzn) z TV, Wi-Fi z łazienkami w korytarzu w cenie 6 tys. zł
Dodatkowo zapewniamy: pełne wyżywienie składające się z 4 posiłków, nieograniczony dostęp do aneksu kuchennego, zaplecza sportowo-rekreacyjnego, wyjścia na basen.
Gwarantujemy skuteczną terapię w miłej atmosferze.
Lekomania skutki
Skutki uzależnienia od leków mogą różnić się od siebie w zależności od rodzaju przyjmowanej substancji, poziomem tolerancji organizmu czy ogólną toksycznościa na watrobę, mózg i inne organy. Na każdej ulotce załączonej do leku można zapoznać się jakie mogą wystąpić skutki uboczne.
Wszystkie substancje prowadzą stopniowo do degeneracji psychicznej, głębokich zaburzeń najwyższych czynności umysłowych, charakteru, myślenia, pamięci oraz do wyniszczenia organizmu.
Nałóg charakteryzuje się niezwykle nasiloną potrzebą zażywania leku, bardzo silnym uzależnieniem psychicznym i fizycznym, ciężkimi objawami abstynencji, a po nagłym zaprzestaniu zażywania może być bardzo szkodliwy dla jednostki, a nawet spowodować śmierć.
Niestety leki oprócz ratowania zdrowia mogą je też niszczyć. Koncerny farmaceutyczne dysponują potężnymi środkami finansowymi, prowadzą efektywny marketing, a wszechobecne w mediach reklamy leków skutecznie przekonują ludzi do ich stosowania, zwiększając na nie popyt, a przez to również uzależnienie. A. Augustynek (2015).
Lekomania przyczyny
Chemia jest wszechobecna, czyli „leczy, żywi i ubiera…”, a farmakoterapia jest standardem obecnej medycyny. Dodatkowo Firmy farmaceutyczne dysponujące potężnymi budżetami bez przeszkód promują w mediach lekarstwa na wszystkie możliwe dolegliwości. Uzależnienie od leków zaczęło się pojawiać od lat 60-tych XX w. Rozwój nauk biologiczno-chemicznych spowodował zwiększenie produkcji i podaży produktów farmaceutycznych. Lekarze zaczęli wtedy nagminnie przepisywać leki uspokajające z grupy benzodiazepin (Valium, Relanium), barbiturany (Oksazepam, Veronal) oraz nasenne.
Obecne szybkie tempo życia, nadmierne wymagania, stres itp. są powodem występowania dużej ilości zaburzeń np. snu, lękowych tzw. nerwicowych, depresyjnych, kompulsywnych itp. Osoby na nie cierpiące szukają pierwszej pomocy u lekarzy, którzy jak powszechnie wiadomo opierają się na lekach, te jednak tylko tłumią objawy, ale niczego nie „leczą”.
Przyczynami nadużywania leków przeciwbólowych może być również przedłużające się leczenie chorób somatycznych wywołujących silne bóle, które trzeba tłumić lekami (np. na bazie silnie uzależniającej morfiny). Ludzie często przyjmują też leki przeciwlękowe z troski o własne zdrowie czy z niepewności o swoją przyszłość.
Lekarz podczas zapisywania leków powinien poinformować pacjenta, że ten powinien równolegle rozpocząć psychoterapię zaburzeń. W przeciwnym wypadku, tolerancja na substancję z czasem wzrośnie, a niekontrolowane zażywanie może doprowadzić do kolejnego problemu zdrowotnego tj. uzależnienia od lekarstw.
Niestety wielu pacjentów nie podejmuje równolegle psychoterapii ze zwykłej wygody. Leki działają natychmiast, są tanie, nie trzeba nigdzie chodzić (oprócz regularnych wizyt u lekarza po recepty) uzewnętrzniać się, opowiadać o przeszłości, teraźniejszości, problemach itp. Z czasem jednak organizm się na leki uodparnia (efekt habituacji), więc potrzeba większych dawek, aby poczuć jego działanie, a stąd już krótka droga do lekomanii.
Gdy taka osoba po raz kolejny w krótkim czasie przychodzi do lekarza po kolejną receptę świadczy to o tym, że jest już uzależniona. Lekarz wtedy zamiast następnej recepty przepisuje skierowanie na … toksykologię. Znając warunki panujące w szpitalach nie wszyscy chcą przechodzić tam detoksykację. Dodatkowo podczas pobytu na oddziale toksykologii brakuje jednocześnie prowadzonej fachowej psychoterapii, stąd nasza oferta.
Lekomania objawy
Uzależnieniu od leków towarzyszą objawy diagnostyczne (ICD-10) takie same jak przy innych substancjach (narkotykach czy alkoholu):
- silna potrzeba lub przymus zażywania lekarstwa,
- utrata samokontroli w zażywaniu lekarstwa,
- przyjmowanie lekarstwa w celu uniknięcia nieprzyjemnych objawów odstawienia,
- wystąpienie zespołu abstynencyjnego po przerwaniu przyjmowania lekarstwa,
- wzrost tolerancji na ilość zażywanych lekarstw,
- charakterystyczny indywidualny sposób używania lekarstw,
- postępujące zaniedbanie innych zainteresowań lub przyjemności na rzecz zdobywania i przyjmowania lekarstwa,
- zażywanie lekarstwa mimo wyraźnych szkód (fizycznych, psychicznych, społecznych), o których wiadomo, że mają związek z jego przyjmowaniem.
Nietypowymi objawami lekomanii są częste wizyty u różnych lekarzy celem wyłudzania recept. Gdy zażycie lekarstwa jest niemożliwe pojawiają się objawy zespołu odstawienia: drgawki, depresja, lęk. Lekomania przybiera postać uzależnienia psychicznego, fizycznego lub toksykomanii (przyjmowanie leków w bardzo dużych ilościach).
Leczenie lekomanii Kraków, Rzeszów, Tarnów
Leczenie uzależnienia od leków w Krakowie, Rzeszowie, Tarnowie można podjąć w szpitalach posiadających oddziały toksykologii lub w ośrodkach, które je oferują. Podczas leczenia lekomanii najważniejszą sprawą jest utrzymanie dyscypliny odstawiania substancji od której osoba się uzależniła np.: benzodiazepin. Przyjmuje się, że powinno się odstawiać po 10% dawki leku co 3 dni. Równolegle należy prowadzić psychoterapię problemów psychicznych, które doprowadziły do lekomanii np.: depresij, nerwicy, bezsenności itp., ponieważ tylko takie leczenie lekomanii może odnieść pozytywny skutek. W przypadku samego odstawienia leku, bez prowadzenia psychoterapii, nieprzyjemne objawy np. lęk przy nerwicy wróci powodując nawrót zażywania.