Szybki kontakt 531 01 01 00 Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień i Depresji SYMPTOM, ul. Szczytowa 28, 33-112 Tarnowiec k/Tarnowa
Leczenie depresji

Prywatna terapia depresji, nerwicy
Nasi pacjenci mają do wyboru 1, 2, 3 lub 4-osobowe pokoje, wyposażone w łazienki, telewizor oraz dostęp do internetu (Wi-Fi). Staramy się zapewnić naszym pacjentom leczącym się na alkoholizm, narkomanię, depresję, nerwicę czy inne choroby, poczucie bezpieczeństwa i przyjazną atmosferę.
Skuteczne leczenie depresji, nerwicy
Cechy wyróżniające nasz ośrodek leczenia depresji to: miła atmosfera, komfortowe warunki, doświadczeni terapeuci oraz wysoka skuteczność terapii depresji, nerwic itp. W naszym ośrodku leczymy nie tylko objawy depresji czy nerwic, ale przede wszystkim przyczyny tych chorób. Uważamy, że bardzo ważne jest odkrycie źródła danej jednostki chorobowej.
Dotarcie do genezy deprsji, nerwicy i wyleczenie jej minimalizuje ryzyko wystąpienia nawrotu. Zaburzenia psychiczne mają charakter polietiologiczny, a więc wieloczynnikowy (czynniki biologiczne, rodzinne, psychologiczne). Z tego względu dobieramy różnorodne metody leczenia lepresji, nerwicy, aby uzyskać maksymalną skuteczność leczenia. Zajmujemy się pacjentem w sposób kompleksowy.
Lekarze współpracujący z naszym ośrodkiem wiedzą, że skuteczność leczenia depresji, nerwicy uzależniona jest od wielu indywidualnych czynników, do których zalicza się: uwarunkowania genetyczne depresji, wyjściowy stan zdrowia czy długość trwania objawów depresji.
Nasz personel to przede wszystkim wysoko wykwalifikowani psychoterapeuci z doświadczeniem w leczeniu depresji, nerwic, którzy wiedza, że czasami zaburzenia psychiczne są także objawami towarzyszącymi innym chorobom. W przypadku stwierdzenia tzw. „podwójnej diagnozy” kierują pacjenta na konsultacje do właściwych specjalistów (np. endokrynologa), aby podjął leczenie choroby głównej. Przez cały czas pobytu w ośrodku leczenia depresji, wspierają chorą osobę swoim doświadczeniem, empatią i życzliwością.
Wiemy, że czas depresji, nerwicy to trudny moment w życiu każdego człowieka, dlatego też nasi lekarze i terapeuci nawiązują z pacjentem relacje oparte na szacunku, poczuciu intymności, bezpieczeństwa i zaufaniu. Nasi specjaliści nie oceniają i nie krytykują, ale tworzą pole do szczerej rozmowy zmniejszającej dystans i pomagającej się otworzyć pacjentowi.
Z nami przejdziesz te ciężkie chwile!
Formy leczenia depresji, nerwicy
W naszym ośrodku stosujemy skuteczne metody leczenia depresji, nerwicy potwierdzone badaniami naukowymi, takie jak:
Konsultacje psychiatryczne i endokrynologiczne
Współpraca psychiatry i endokrynologa to nadal rzadkość, a powinna być na porządku dziennym. Konieczne jest rozróżnienie problemów psychiatrycznych pojawiających się przy depresji czy nerwicy oraz chorobach endokrynologicznych, wówczas trzeba skupić się na leczeniu podstawowej jednostki chorobowej;
Badania diagnostyczne w leczeniu depresji
Niezwykle ważne w leczeniu depresji jest wykonanie badań analitycznych, np. tarczycy i inne gruczołów wewnątrzwydzielniczych, oś nadnercza- przysadka- podwzgórze, gdyż przykładowo nadczynność i niedoczynność tarczycy daje podobne objawy jak zaburzenia afektywne. Ponadto bardzo często choroby endokrynologiczne współistnieją z chorobami psychogennymi.
Farmakoterapia w leczeniu depresji, nerwicy
W naszym ośrodku leki są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta, przy uwzględnieniu lekarstw stosowanych na inne schorzenia. Niezwykle istotne jest prawidłowe dobranie leków, kontrola ich działania oraz podjęcie ewentualnej zmiany, jeżeli nie przynoszą pożądanych efektów.
Psychoterapia w leczeniu depresji, nerwicy
Psychoterapia umożliwia poznanie źródła problemu oraz zmianę podejścia do rzeczywistości. Jej skuteczność zależy od: odpowiedniego dobrania terapii, właściwego wyboru terapeuty, relacji z nim opartej na zaufaniu oraz zaangażowaniu i zmotywowaniu pacjenta. Najskuteczniejsze leczenie depresji, nerwicy to połączenie farmakologii i psychoterapii. W naszym ośrodku prowadzimy psychoterapię grupową w następujących nurtach:
- poznawczo-behawioralnym - jedna z najbardziej popularnych metod psychoterapii. Zakłada ona, że zaburzenia w zachowaniu to rezultat wyuczonej reakcji na bodźce. Jej celem jest oduczenie starych reakcji oraz wypracowanie nowych zachowań. Ten rodzaj psychoterapii stosuje się zazwyczaj do leczenia depresji i zaburzeń lękowych, a czasami do leczenia zaburzeń osobowości czy stresu pourazowego.
- psychodynamicznym - polega na rozmowie pacjenta z terapeutą o wszystkim, czym chce się podzielić. Specjalista musi zauważyć nieuświadomione tendencje pacjenta. Pacjent, z pomocą terapeuty uświadamia sobie przeżycia wyparte do podświadomości oraz odkrywa rzeczywiste potrzeby i pragnienia. Podczas terapii musi przekonać się, że pomimo odczuwanych lęków, nie trzeba się ich obawiać. Dzięki temu rezygnuje on z pewnych mechanizmów obronnych, a wypracowuje nowe. Ten rodzaj psychoterapii polecany jest do leczenia zaburzeń osobowości, chorobliwej nieśmiałości, a także uzależnień.
- systemowym - nurt zakładający, że człowieka zawsze trzeba rozpatrywać w kontekście środowiska, w którym żyje. Główne założenie tego rodzaju psychoterapii to poprawa relacji w rodzinie czy związku. Istota polega na poprawie komunikacji interpersonalnej. Stosowana w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, małżeńskich (terapia małżeńska), a także kryzysów emocjonalnych, np. związanych z rozwodem czy śmiercią osoby najbliższej.
- egzystencjalnym - opiera się na założeniu, że życie człowieka jest skończone i trzeba zaakceptować jego przemijalność. Akceptacja jego skończoności, a także możliwości jego zakończenia w każdej chwili prowadzi do odkrycia nowego, nieznanego wcześniej sensu życia. Ten rodzaj terapii stosowany jest głównie u osób czujących samotność, wyobcowanie, oderwanie od społeczeństwa, nieodczuwanie sensu ani satysfakcji z podejmowanych czynności. Potrzebują one odnalezienia nowego sensu. Ta forma psychoterapii sprawdza się także u osób przeżywających żałobę lub mających lęk przed śmiercią.
- integracyjnym - forma terapii łącząca znane już techniki psychoterapii.
Dieta w leczeniu depresji
Stosowana dieta jest nakierowana na odbudowę mikroflory jelitowej – Nauka zwana psychoneuroimmunologią odkryła związek między składem mikroflory jelitowej, a zaburzeniami nastroju m. in. depresją. Szybki tryb życia, stres, używki oraz przyjmowane w formie lekarstw lub wraz z pożywieniem związki chemiczne i antybiotyki powodują likwidację w jelicie tzw. „dobrych” szczepów bakterii. Bakterie te są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz nerwowego. Jak udowodniono aż 90 % neuroprzekaźnika serotoniny jest wytwarzane nie jak sadzono w mózgu, ale właśnie w jelitach przy udziale tryptofanu. W wielu przypadkach właśnie z tego powodu stosowanie wyłącznie leków przeciwdepresyjnych (Inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny - SSRI) nie przynosi widocznej poprawy. Dlatego też ważną rolą terapii jest odbudowa równowagi mikroflory bakteryjnej jelit, co można uczynić za pomocą probiotyków i odpowiedniej diety jaką serwujemy naszym Pacjentom.
Ruch w leczeniu depresji
Trening fitness wspomaga uwalnianie serotoniny, ale także endorfin i dopaminy. Często nawet po krótkich ćwiczeniach czy pracy fizycznej można zauważyć poprawę nastroju. To jest właśnie zasługa wydzielania tych hormonów. Niestety w obecnych czasach, wygodny tryb życia, brak wysiłku fizycznego oraz nadmiarowe korzystanie z samochodów lub komunikacji publicznej powoduje, że organizmy nie wytwarzają tzw. „hormonów szczęścia” w takiej ilości jak dawniej. Istotna jest zatem systematyczność aktywności fizycznej jako element wspomagający terapię.
Alkohol a depresja
Udowodniono, że nadużywanie alkoholu w młodości może być związane z występowaniem depresji w życiu dorosłym.
Według nowych badań młodzi ludzie, którzy piją zbyt dużo alkoholu, są znacznie bardziej narażeni na ciężką depresję, zaburzenia lękowe lub stres. Ponad 6000 uczących się nastolatków (w wieku od 12 do 19 lat) i 8 000 młodych osób dorosłych (w wieku od 17 do 25 lat) zostało przebadanych przez organizację ds. Zdrowia psychicznego młodzieży - Headstrong - oraz psychologów z University College Dublin. Z 14 000 uczestników, 38 procent zgłosiło szkodliwe zachowania związane z piciem, a 7 procent wykazywało oznaki uzależnienia od alkoholu. Z tych ostatnich jedna czwarta miała objawy ciężkiej lub bardzo ciężkiej depresji.
Depresja alkoholowa
Journal of the American Geriatrics Society opublikował badania uniwersytetu w Georgii. Badano związek między przewlekłymi chorobami somatycznymi, a depresją i spożyciem alkoholu u osób starszych.
Odkryto, że osoby z wieloma przewlekłymi problemami zdrowotnymi i depresją są prawie pięć razy bardziej narażone na problem alkoholowy, niż osoby niecierpiące na depresję z tymi samymi chorobami. Badacze mają nadzieję, że te informacje pomogą świadczeniodawcom w zakresie profilaktyki i pomocy dla tego segmentu populacji. Naukowcy przeanalizowali ponad 1600 osób w Stanach Zjednoczonych w wieku od 57 do 85 lat, które były świadome aktywnego spożywania alkoholu. Ustalenia wykazały również, że 66% osób z problemem alkoholowym lub osoby zgłaszające częste epizody związane z alkoholem miało wiele chronicznych chorób, a 28% miało depresję.
Depresyjni uczestnicy z wieloma przewlekłymi problemami zdrowotnymi wykazywali większe prawdopodobieństwo problemowego spożywania alkoholu. Badanie pokazało też, że pomocne mogą okazać się nawet krótkie interwencje - stwierdzili autorzy badań Orion Mowbray i Tiffany Washington.