Marihuana skutki

Marihuana skutki

Negatywne skutki marihuany

Nowe badanie potwierdza, że ​​używanie marihuany (konopi indyjskich i ich pochodnych takich jak haszysz) wiąże się z zaburzeniami i długotrwałymi negatywnymi skutkami w rozwoju dojrzewania u młodzieży.

Chociaż badania wykazały, że nadużywanie alkoholu i konopi indyjskich jest związane z zaburzeniami poznawczymi u młodzieży, wcześniejsze badania nie zostały przeprowadzone w celu zrozumienia tej zależności i rozróżnienia czy zażywanie pochodnych konopii jest przyczynowe lub wynika z upośledzenia funkcji poznawczych.

"Podczas gdy wiele badań donosi o różnicach między grupami w zakresie wydajności poznawczej między młodymi użytkownikami i abstynentami, nie ustalono jeszcze, jakie są przyczyny i trwałe skutki używania substancji psychoaktywnych przez nastolatków w rozwoju poznawczym", powiedział współautor i doktorant na Université de Montréal, Jean-François G. Morin. Starszy autor i badaczka, dr Patricia Conrod z Wydziału Psychiatrii Université de Montréal, dodała, że ​​" przeprowadzono bardzo niewiele badań, aby spojrzeć na to pytanie z perspektywy rozwoju. Nasze badanie jest wyjątkowe, ponieważ zostało przeprowadzone z dużą grupą uczniów szkół średnich w wieku od 7 do 10, wykorzystując środki poznawcze i środki do zażywania narkotyków. Korzystając z podejścia opartego na dużych danych, mogliśmy modelować złożoną naturę relacji między tymi zestawami zmiennych".

Marihuana negatywy

Aby zrozumieć związek między spożywaniem alkoholu, zażywaniem marihuany i pochodnych konopi indyjskich (np. haszyszu), a rozwojem poznawczym wśród nastolatków na wszystkich poziomach konsumpcji (abstynencki, okazjonalny konsument lub częsty konsument), zespół badawczy przeprowadził badanie z grupą 3 826 kanadyjskich nastolatków w okresie czterech lat. Autorzy badali zależności między corocznymi zmianami w używaniu substancji i rozwojem poznawczym w wielu funkcjach kognitywnych, takich jak pamięć, rozumowanie percepcyjne, pamięć robocza i hamowanie zachowań. Badanie wykazało, że podatność na używanie marihuany i alkoholu w okresie dojrzewania była związana z ogólnie niższą wydajnością we wszystkich domenach kognitywnych.

"Wzrost spożycia konopi indyjskich wykazał dodatkowe współbieżne wpływy i opóźnione efekty reakcji na funkcje poznawcze, takie jak rozumowanie percepcyjne, zapamiętywanie, pamięć robocza czy kontrola zachowań" - powiedział Conrod. "Szczególnie niepokojące było odkrycie, że zażywanie pochodnych konopi wiązało się z trwałym wpływem na miarę kontroli hamowania zachowań, co stanowi czynnik ryzyka dla innych uzależniających zachowań, i może tłumaczyć, dlaczego zażywanie marihuany we wczesnym stadium jest czynnikiem ryzyka dla innych nałogów". Morin dodał: "Niektóre z tych efektów są jeszcze bardziej widoczne, gdy konsumpcja zaczyna się wcześniej w okresie dojrzewania."

W kontekście, w którym polityka legalności marihuany i postawy dotyczące ogólnego używania substancji psychoaktywnych są ponownie rozważane, badanie to podkreśla znaczenie ochrony młodzieży przed negatywnymi skutkami konsumpcji poprzez większe inwestycje w programy przeciwdziałania narkomanii.

 

"Ważne będzie przeprowadzenie podobnych analiz na młodą dorosłość, kiedy spożycie alkoholu i konopi indyjskich staje się poważniejsze" - powiedział Conrod. "Może to być szczególnie istotne w przypadku skutków alkoholowych: podczas gdy to badanie nie wykryło wpływu spożycia alkoholu nastolatków na rozwój poznawczy, działanie neurotoksyczne może być obserwowalne w określonych podgrupach zróżnicowanych w zależności od poziomu konsumpcji, płci lub wieku." Morin dodaje: "Chcemy również określić, czy te skutki dla rozwoju mózgu są związane z innymi trudnościami, takimi jak słabe wyniki w nauce, uszkodzenia neuroanatomiczne i ryzyko przyszłych uzależnień lub zaburzeń zdrowia psychicznego".

Źródło: Université de Montréal

Nasz blog

Wszywka alkoholowa

Z tego artykułu dowiesz się: co to jest wszywka? co to jest wszywka alkoholowa? jakie ma działanie...

Leki na głód alkoholowy

Leczenie uzależnienia od alkoholu w ramach kompleksowego podejścia do tego problemu powinno składać...

Czym jest delirium alkoholowe? Objawy, leczenie

Delirium alkoholowe, inaczej nazywane "gwałtownym odstawieniem alkoholu" czy "gorączką alkoholową...

Kudzu

Czy Kudzu jest skuteczne w zmniejszaniu spożycia alkoholu?

Tabletki przeciwalkoholowe

Tabletki przeciwalkoholowe są coraz popularniejszym uzupełnieniem terapii uzależnień. W artykule...

Tabletki antyalkoholowe

Tabletki antyalkoholowe - co to jest, czy są skuteczne i gdzie je kupić?

Głód alkoholowy

Głód alkoholowy - co to takiego, czy wogóle istnieje, jaki ma wpływ na picie i jak mu zaradzić?

Tabletki na alkoholizm

Czy tabletki na alkoholizm mogą pomóc opanowaniu uzależnienia? Poniżej prezentujemy artykuł, który...

Baclofen

Baclofen stosowany jako lek na alkoholizm jest obecnie coraz bardziej popularny. Czy rzeczywiście...

Dlaczego mężczyzna pije?

Żaden „lek” nie jest tak niebezpieczny dla mężczyzn jak alkohol. Spośród wszystkich osób...

Nowe narkotyki w Polsce

Nowe narkotyki syntetyczne (Dopalacze) to nazwa funkcjonująca w powszechnym użyciu, która opisuje...

Dopalacze

Termin dopalacz (Designer drug) opisuje syntetyczną substancją psychoaktywną, sprzedawaną...

Uzależnienie od hazardu

Nowe badanie wykazało, że uzależnienie od hazardu aktywuje te same szlaki mózgowe, co głód...