Marihuana lecznicza

medyczna marihuana

Medyczna marihuana

Ponieważ medyczna marihuana staje się coraz bardziej akceptowana, zgodnie z nową oceną rośnie zainteresowanie jej stosowaniem u dzieci i młodzieży z zaburzeniami rozwojowymi i behawioralnymi, takimi jak zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) lub nadpobudliwości psychoruchowej z lub bez deficytem uwagi (ADHD), według przeglądu opublikowanego w czasopiśmie pediatrii rozwojowej i behawioralnej - Society for Developmental and Behavioural Pediatrics.

Dzieje się tak pomimo braku badań wykazujących jakąkolwiek korzyść kliniczną z marihuany dla młodych pacjentów z tymi zaburzeniami - podczas gdy dowody silnie sugerują szkodliwe skutki regularnego stosowania marihuany w rozwijającym się mózgu. Scott Hadland, MD, MPH, John R. Knight, MD, i Sion Kim Harris, PhD z Boston Children's Hospital, piszą: "Biorąc pod uwagę obecny niedobór danych, marihuany nie można bezpiecznie polecić do leczenia zaburzeń rozwojowych lub behawioralnych".

"Dzieci z ciężkim spektrum autyzmu nie mogą porozumiewać się werbalnie i mogą odnosić się do świata poprzez głośne, powtarzające się krzyki i machanie ręką, które są bardzo uciążliwe dla ich rodzin i wszystkich wokół nich" - komentuje dr Knight, główny autor badań. "Dlatego często rodziny szukają czegokolwiek, aby pomóc swojemu dziecku" - kontynuuje. "Ale stosując medyczną marihuanę, mogą ryzykować przyszłością swojego dziecka w celu krótkotrwałej kontroli objawów".

Szkodliwe skutki marihuany u dzieci i młodzieży

Rewizja była spowodowana szybkimi zmianami w amerykańskiej polityce marihuany, a marihuana medyczna była dopuszczona do użytku w wielu jurysdykcjach i zalegalizowana w innych. "Oprócz tej zmiany prawa, pacjenci i ich rodziny coraz częściej pytają, czy konopie indyjskie i ich pochodne mogą mieć terapeutyczne zastosowanie w zaburzeniach rozwojowych i behawioralnych u dzieci i młodzieży" - twierdzi dr Knight i współpracownicy.

Analizując ważne właściwości farmakologiczne marihuany i powiązanych z nią skutków, a także dane na temat używania marihuany w populacji, młodzież z zaburzeniami rozwojowymi i zaburzeniami zachowania - szczególnie ADHD - może być predysponowana do wczesnego i cięższego zażywania tej substancji. Tymczasem rosnąca liczba dowodów łączy marihuanę z "długofalowymi i potencjalnie nieodwracalnymi niekorzystnymi skutkami fizycznymi, neurokognitywnymi, psychiatrycznymi i psychospołecznymi".

Z czasem regularne zażywanie marihuany przez nastolatków wiązało się z utrzymującym się spadkiem ilorazu inteligencji, zwiększonym ryzykiem uzależnienia, depresji, zaburzeń lękowych i myślenia psychotycznego. Młodzieżowy mózg może być wyjątkowo podatny na szkodliwe działanie marihuany, odzwierciedlając rolę receptorów kannabinoidowych w prawidłowym rozwoju neurologicznym. Nieprawidłowości mózgu u dorosłych, którzy są regularnymi użytkownikami marihuany, mogą mieć swoje źródło w zmianach neurorozwojowych, począwszy od wieku dojrzewania.

Korzyści z marihuany medycznej

w zaburzeniach rozwojowych lub behawioralnych

Podczas gdy marihuana medyczna ma szeroki zakres korzyści klinicznych u dorosłych, np. w leczeniu epilepsji, "Obecnie prawie brak jest wystarczających dowodów na zastosowanie w pediatrycznych warunkach rozwojowych i behawioralnych" - pisze dr Knight i współautorzy.

Marihuana medyczna

"Skąpe badania dotyczące stosowania w okresie dorastania są wystarczająco alarmujące" - mówi dr Leonard Rappaport, szef oddziału medycyny rozwojowej w Boston Children's Hospital oraz były prezes Towarzystwa Pediatrii Rozwojowej i Behawioralnej. "Ale naprawdę wchodzimy w zupełnie nowe obszary, gdy rozważamy podawanie marihuany medycznej dzieciom, co nie zostało zrobione u dzieci neurotypowych, nie wspominając o osobach z problemami rozwojowymi lub behawioralnymi."

Mimo to wiele grup internetowych zaleca stosowanie "marihuany medycznej" dla dzieci z autyzmem, ADHD i w innych problemach rozwojowych i behawioralnych. Grupy te często przytaczają dowody z badań na zwierzętach lub z niewielkiej liczby doniesień klinicznych, aby stwierdzić korzystne działanie marihuany medycznej u dzieci. Te korzystne działania prawdopodobnie wynikają z kanabinoli, które również przynoszą korzyści dzieciom z niezbyt częstymi postaciami epilepsji, jednak mają ograniczone działanie euforyczne, ponieważ zostały pozbawione tetrahydrokanabinolu (THC), powodujące silne działanie euforyczne i neurotoksyczne.

Te opinie w połączeniu ze zwiększoną gotowością lekarzy do przepisywania medycznej marihuany" mogą skutkować wydaniem pozwoleń na marihuanę dla celów leczniczych, rozwojowych lub behawioralnych, dla których nie istnieją żadne dane dotyczące skuteczności, bezpieczeństwa lub tolerancji" - napisali naukowcy. Zauważają, że jeśli zostaną przeprowadzone badania nad marihuaną medyczną pod kątem warunków rozwojowych i behawioralnych, prawdopodobnie dopiero wtedy będzie można ją wykorzystać w formie ekstraktów o znanej dawce, zamiast roślinnych postaci marihuany medycznej, które różnią się znacznie siłą i efektami. Dr Knight dodaje: "Potrzebujemy więcej badań nad kanabinolami i opracowaniem produktów o wysokiej zawartości kanabinoli, a niskiej zawartości THC".

Dr Knight i współautorzy mają nadzieję, że ich artykuł zwróci uwagę na potencjalne szkodliwe skutki stosowania marihuany u młodych ludzi, a także na brak dowodów na jej pozytywne skutki u osób z zaburzeniami rozwojowymi lub behawioralnymi. Podsumowują: "Ponieważ polityka marihuany ewoluuje, a lek staje się coraz bardziej dostępny, jednak ważne jest, aby praktykujący lekarze zdawali sobie sprawę z długofalowych konsekwencji zdrowotnych i neuropsychiatrycznych regularnego stosowania marihuany medycznej".

Referencje czasopisma: Scott E. Hadland, John R. Knight, Sion K. Harris. Medyczna marihuana. Journal of Developmental & Behavioural Pediatrics, 2015; 36 (2): 115 DOI: 10,1097 /

Źródło: Wolters Kluwer Health: Lippincott Williams i Wilkins. "Medyczna marihuana dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi i zaburzeniami zachowania?"

www.sciencedaily.com

Nasz blog

Wszywka alkoholowa

Z tego artykułu dowiesz się: co to jest wszywka? co to jest wszywka alkoholowa? jakie ma działanie...

Leki na głód alkoholowy

Leczenie uzależnienia od alkoholu w ramach kompleksowego podejścia do tego problemu powinno składać...

Czym jest delirium alkoholowe? Objawy, leczenie

Delirium alkoholowe, inaczej nazywane "gwałtownym odstawieniem alkoholu" czy "gorączką alkoholową...

Kudzu

Czy Kudzu jest skuteczne w zmniejszaniu spożycia alkoholu?

Tabletki przeciwalkoholowe

Tabletki przeciwalkoholowe są coraz popularniejszym uzupełnieniem terapii uzależnień. W artykule...

Tabletki antyalkoholowe

Tabletki antyalkoholowe - co to jest, czy są skuteczne i gdzie je kupić?

Głód alkoholowy

Głód alkoholowy - co to takiego, czy wogóle istnieje, jaki ma wpływ na picie i jak mu zaradzić?

Tabletki na alkoholizm

Czy tabletki na alkoholizm mogą pomóc opanowaniu uzależnienia? Poniżej prezentujemy artykuł, który...

Baclofen

Baclofen stosowany jako lek na alkoholizm jest obecnie coraz bardziej popularny. Czy rzeczywiście...

Dlaczego mężczyzna pije?

Żaden „lek” nie jest tak niebezpieczny dla mężczyzn jak alkohol. Spośród wszystkich osób...

Nowe narkotyki w Polsce

Nowe narkotyki syntetyczne (Dopalacze) to nazwa funkcjonująca w powszechnym użyciu, która opisuje...

Dopalacze

Termin dopalacz (Designer drug) opisuje syntetyczną substancją psychoaktywną, sprzedawaną...

Uzależnienie od hazardu

Nowe badanie wykazało, że uzależnienie od hazardu aktywuje te same szlaki mózgowe, co głód...