Hiperseksualność

hiperseksualność

Hiperseksualność

W badaniach psychiatry i badacza Jussi Jokinena, profesora Katedry Neuronauki Klinicznej w Instytucie Karolińskim w Szwecji odkryto powiązania hiperseksualności z nadreaktywnym układem stresowym.

Hiperseksualność przyczyny

- znana popularnie jako uzależnienie seksualne - może być powiązana z nadciśnieniowymi układami stresowymi, jak pokazują nowe badania. W teście regulacji stresu z użyciem leku Deksametazonu (Dexamethasone®), mężczyźni z zaburzeniami hiperseksualnymi wykazywali wyższy poziom hormonu stresu - kortyzonu niż grupa kontrolna. Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie to przyczyni się do poprawy modelu terapii dla tej grupy pacjentów. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Psychoneuroendocrinology.

Nadmierny popęd płciowy skutki

Zaburzenie hiperseksualne lub nadmierny popęd płciowy zwykle pociąga za sobą obsesyjne myśli o seksie, przymus wykonywania czynności seksualnych, utraty kontroli lub nawyków seksualnych, które niosą potencjalne problemy lub ryzyko. Hiperseksualność często współwystępuje z innym rodzajem problemów ze zdrowiem psychicznym np. depresją lub urazem w dzieciństwie.

Hiperseksualność lek

Psychiatra i badacz Jussi Jokinen spędził wiele lat próbując znaleźć neurobiologiczne przyczyny chorób psychicznych. W niniejszym badaniu on i jego grupa z Katedry Neuronauki Klinicznej w Instytucie Karolińskim wykorzystali tzw. Test deksametazonu do pomiaru systemów stresowych pacjentów. Deksametazon jest lekiem immunosupresyjnym stosowanym na przykład podczas wstrząsu anafilaktycznego lub przeszczepu narządów. W badaniu wykorzystano go jako rodzaj testu stresu chemicznego.

Hiperseksualność badania

W badaniu wzięło udział 67 mężczyzn z zaburzeniami hiperseksualnymi i 39 zdrowych, dopasowanych grup kontrolnych. Uczestnicy zostali starannie zdiagnozowani pod kątem zaburzeń hiperseksualnych i chorób współistniejących z depresją lub urazem w dzieciństwie. Naukowcy podali im małą dawkę deksametazonu wieczorem przed badaniem, aby zahamować ich fizjologiczną reakcję na stres, a następnie rano zmierzyli poziom hormonów stresu kortyzolu i ACTH. Naukowcy odkryli, że pacjenci z zaburzeniami hiperseksualnymi mają wyższe poziomy hormonów niż osoby zdrowe, co stanowi różnicę, która utrzymywała się nawet po opanowaniu współistniejącej depresji czy urazów z dzieciństwa.

"Nieprawidłowa regulacja stresu była wcześniej obserwowana u pacjentów z depresją i samobójstwem, a także u osób nadużywających substancji" - mówi profesor Jokinen. "W ostatnich latach skupiono się na tym, czy uraz u dzieci może prowadzić do rozregulowania systemów stresowych ciała poprzez tak zwane mechanizmy epigenetyczne, innymi słowy, w jaki sposób ich środowiska psychospołeczne mogą wpływać na geny kontrolujące te systemy."

Hiperseksualność wyniki badań

Zdaniem naukowców, wyniki sugerują, że ten sam system neurobiologiczny zaangażowany w inny rodzaj nadużywania może odnosić się do osób z zaburzeniami hiperseksualnymi. Następnym krokiem jest sprawdzenie czy psychoterapia udzielona pacjentom pomogła w normalizacji ich fizjologicznej reakcji stresowej. Planują również wykonywanie analiz epigenetycznych.

Hiperseksualność wnioski

"To pierwsze badanie zaburzeń neurobiologicznych w tej konkretnej grupie pacjentów" - mówi profesor Jokinen. "Ważne jest, aby badać systemy stresu u pacjentów z różnymi diagnozami psychiatrycznymi, aby zrozumieć, czy te zmiany biologiczne są specyficzne dla diagnozy lub związane z różnymi zachowaniami, i wziąć pod uwagę wpływ traumy dziecięcej na późniejszy stan zdrowia psychicznego."

Źródło: Instytut Karoliński w Szwecji

Rozregulowanie osi HPA u mężczyzn z zaburzeniami hiperseksualnymi. Psychoneuroendocrinology,

www.sciencedaily.com

Nasz blog

Wszywka alkoholowa

Z tego artykułu dowiesz się: co to jest wszywka? co to jest wszywka alkoholowa? jakie ma działanie...

Leki na głód alkoholowy

Leczenie uzależnienia od alkoholu w ramach kompleksowego podejścia do tego problemu powinno składać...

Czym jest delirium alkoholowe? Objawy, leczenie

Delirium alkoholowe, inaczej nazywane "gwałtownym odstawieniem alkoholu" czy "gorączką alkoholową...

Kudzu

Czy Kudzu jest skuteczne w zmniejszaniu spożycia alkoholu?

Tabletki przeciwalkoholowe

Tabletki przeciwalkoholowe są coraz popularniejszym uzupełnieniem terapii uzależnień. W artykule...

Tabletki antyalkoholowe

Tabletki antyalkoholowe - co to jest, czy są skuteczne i gdzie je kupić?

Głód alkoholowy

Głód alkoholowy - co to takiego, czy wogóle istnieje, jaki ma wpływ na picie i jak mu zaradzić?

Tabletki na alkoholizm

Czy tabletki na alkoholizm mogą pomóc opanowaniu uzależnienia? Poniżej prezentujemy artykuł, który...

Baclofen

Baclofen stosowany jako lek na alkoholizm jest obecnie coraz bardziej popularny. Czy rzeczywiście...

Dlaczego mężczyzna pije?

Żaden „lek” nie jest tak niebezpieczny dla mężczyzn jak alkohol. Spośród wszystkich osób...

Nowe narkotyki w Polsce

Nowe narkotyki syntetyczne (Dopalacze) to nazwa funkcjonująca w powszechnym użyciu, która opisuje...

Dopalacze

Termin dopalacz (Designer drug) opisuje syntetyczną substancją psychoaktywną, sprzedawaną...

Uzależnienie od hazardu

Nowe badanie wykazało, że uzależnienie od hazardu aktywuje te same szlaki mózgowe, co głód...