Czy marihuana uzależnienia?

czy marihuana uzależnia

Czy marihuana uzależnia?

Często wśród ludzi używających marihuanę można usłyszeć opinię, że marihuana nie uzależnia. Jednak wg badań więcej niż jedna na dziesięć osób używających marihuany doświadcza zespołu odstawienia po zaprzestaniu przyjmowania konopii indyjskich, czyli jest uzależniona.

Liczba osób, które regularnie stosują marihuanę i pochodne konopii indyjskich takie jak haszysz, wzrosła, podobnie jak wzrosła liczba osób doświadczających objawów odstawienia tej substancji, czyli de facto uzależnionych.

Nowe badanie przeprowadzone przez Columbia University Mailman School of Public Health i Columbia University Irving Medical Center dowodzi, że 12 procent osób palących marihuanę doświadcza syndromu odstawienia konopii, który obejmuje objawy emocjonalne, behawioralne i fizyczne. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Drug and Alcohol Dependence.

Marihuana objawy uzależnienia

Zespół odstawienia substancji jako objaw uzależnienia został po raz pierwszy włączony do Podręcznika Diagnostyczno-Statystycznego Zaburzeń Psychicznych - DSM-5 w 2013 r.

Nowe badanie jest pierwszym obszernym raportem na temat związku między zaburzeniami psychicznymi i DSM-5 wśród częstych amerykańskich użytkowników konopii indyjskich.

"W szybko zmieniającym się otoczeniu praw i zachowań związanych z marihuaną, używanie jej rośnie wśród dorosłych Amerykanów. W związku z tym, więcej informacji na temat częstości występowania i korelacji klinicznych uzależnienia w populacji ogólnej ma kluczowe znaczenie" - powiedziała dr Deborah Hasin, profesor Epidemiologii w Columbia Mailman School of Public Health.

Objawy abstynencyjne po marihuanie

Uczestnicy badania zostali przesłuchani w ramach National Epidemiologic Survey an Alcohol and Related Conditions-III (NESARC-III), jedynego ogólnokrajowego badania, które mierzyło klinicznie zdiagnozowany syndrom odstawienia marihuany, który obejmował sześć objawów psychicznych. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów przeprowadzono z udziałem 36 309 uczestników. Ostateczna analiza została przeprowadzona na podstawie 1527 uczestników, którzy byli częstymi użytkownikami marihuany, zdefiniowanymi jako stosujący ten narkotyk trzy lub więcej razy w tygodniu w ciągu roku poprzedzającego rozmowę kwalifikacyjną.

Objawy odstawienia marihuany

Objawy abstynencyjne po marihuanie wiązały się z licznymi zaburzeniami psychicznymi, znaczną niepełnosprawnością umysłową i rodzinną historią depresji. Zaburzenia psychiczne obejmowały zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, w tym fobię społeczna, agorafobię i napady panicznego lęku, a także zaburzenia osobowości i zespół stresu pourazowego.

Wśród objawów odstawienia najczęściej zgłaszano: nerwowość / niepokój (76%), wrogość (72%), bezsenność (68%) i obniżony nastrój (59%). Podczas gdy objawy fizyczne zgłaszano rzadziej niż objawy behawioralne i emocjonalne, dominowały również bóle głowy, drżenie i pocenie się.

Statystyka używania marihuany

Częstymi użytkownikami marihuany byli przede wszystkim mężczyźni (66 procent), biali (59 procent), 18-29 lat (50 procent), wykształceni studenci (49 procent), nigdy nie żonaci (54 procent) i o niskim dochodzie gospodarstw domowych (45 procent). Podczas gdy częstość stosowania w ciągu tygodnia nie była istotnie związana z objawami odwykowymi, liczba wypalanej marihuany na dzień była istotnie związana z objawami odstawienia.

Zespół odstawienia konopi indyjskich nie był znacząco związany z historią rodzinną problemów związanych z narkotykami lub alkoholem, ale znacząco wiązał się z rodzinnym obrazem depresji.

Skutki palenia marihuany

"Syndrom wycofania konopi indyjskich jest stanem wysoce upośledzającym" - zauważył Hasin, który jest także profesorem na Wydziale Psychiatrii. "Objawy tego zespołu związane z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi wymagają od klinicysty świadomości objawów odstawienia kanabinoidów i związanych z tym czynników, aby promować bardziej skuteczne leczenie wśród osób często zażywających pochodne konopii indyjskich".

We wcześniejszych badaniach przeprowadzonych przez Hasina i jego współpracowników (LINK TK) objawy odstawienia konopii indyjskich były powszechne i wiązały się z zaburzeniami psychicznymi i intensywnością zażywania pochodnych konopii indyjskich. Jednak w tym czasie nikt nie traktował objawów wycofania konopii na bazie DSM-5 jako diagnozy uzależnienia, więc wiele pozostaje jeszcze do poznania na temat.

Szkodliwość marihuany badania

"Biorąc pod uwagę wzrost potencjału konopii indyjskich w ostatnich dziesięcioleciach, opracowanie wiarygodnych środków do badania wpływu stężenia marihuany na szkodliwość jej zażywania będzie ważne w pogłębianiu naszej wiedzy na temat syndromu odstawienia konopii indyjskich i uzależnienia od nich".

Badanie odstawienia konopi uzyskało poparcie Narodowego Instytutu ds. Narkomanii. Badanie NESARC-III zostało poparte przez Narodowy Instytut ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu (NIAAA) z dodatkowym wsparciem przez Narodowy Instytut ds. Nadużywania Narkotyków oraz przez Program Badań Intubacyjnych NIAAA.

Współautorami są Ofir Livne (główny autor), Lev Hasharon Medical Center, Izrael; Dvora Shmulewitz, Centrum Medyczne Uniwersytetu Columbia; i Shaul Lev-Ran, Lev Hasharon Medical Center i Tel Aviv University.

Źródło: Mailman School of Public Health Columbia University.

Nasz blog

Kudzu

Czy Kudzu jest skuteczne w zmniejszaniu spożycia alkoholu?

Tabletki przeciwalkoholowe

Tabletki przeciwalkoholowe są coraz popularniejszym uzupełnieniem terapii uzależnień. W artykule...

Tabletki antyalkoholowe

Tabletki antyalkoholowe - co to jest, czy są skuteczne i gdzie je kupić?

Głód alkoholowy

Głód alkoholowy - co to takiego, czy wogóle istnieje, jaki ma wpływ na picie i jak mu zaradzić?

Tabletki na alkoholizm

Czy tabletki na alkoholizm mogą pomóc opanowaniu uzależnienia? Poniżej prezentujemy artykuł, który...

Baclofen

Baclofen stosowany jako lek na alkoholizm jest obecnie coraz bardziej popularny. Czy rzeczywiście...

Dlaczego mężczyzna pije?

Żaden „lek” nie jest tak niebezpieczny dla mężczyzn jak alkohol. Spośród wszystkich osób...

Nowe narkotyki w Polsce

Nowe narkotyki syntetyczne (Dopalacze) to nazwa funkcjonująca w powszechnym użyciu, która opisuje...

Dopalacze

Termin dopalacz (Designer drug) opisuje syntetyczną substancją psychoaktywną, sprzedawaną...

Uzależnienie od hazardu

Nowe badanie wykazało, że uzależnienie od hazardu aktywuje te same szlaki mózgowe, co głód...

Przyczyny uzależnienia od hazardu

Wyniki badań sugerują, że zaburzenia poznawcze (wypaczone myślenie) odgrywają ważną rolę w...

Marihuana lecznicza

Artykuł na temat stosowania medycznej marihuany dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami rozwojowymi i...

Demencja alkoholowa

Nadużywanie alkoholu jest najważniejszym, ale możliwym do uniknięcia czynnikiem ryzyka rozwoju...