Atrakcje

Leczenie zamknięte

Pobyt na terapii stacjonarnej w naszym ośrodku nie polega na całkowitym zamknięciu i odizolowaniu pacjentów uzależnionych od świata zewnętrznego. Przez pierwszy tydzień pobytu pacjentów uzależnionych obowiązuje zakaz wychodzenia z ośrodka terapii. Po przyjeździe często są na tzw. głodzie alkoholowym lub narkotykowym, dlatego powinni wtedy unikać tzw. wyzwalaczy głodu. Jednak po okresie tzw. detoksu można osoby uzależnione stopniowo przyzwyczajać do zagrożeń ponieważ po wyjściu z terapii uzależnienia i tak będa musieli się z nimi zmierzyć i co ważniejsze - skutecznie radzić. Wychodzimy z założenia, że całkowite zamknięcie pacjentów nie odniesie żadnego skutku terapeutycznego, a stopniowe przyzwyczajanie ich do kontaktu z otoczeniem ma na celu przywrócenie im samokontroli, która będzie potrzebna po powrocie z terapii do środowiska rodzinnego.

 

Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień

Ośrodek zamknięty terapii uzależnień tak jak ośrodki socjoterapii czy resocjalizacji powinien skupiać się na przywróceniu osoby do działania w społeczeństwie. Przykładowo całkowita izolacja więźniów w zakładach karnych wcale nie powoduje, że po wyjściu nie popełniają przestępstw. Dlatego pomimo, że jest to tzw. ośrodek zamknięty (w rozumieniu leczenia stacjonarnego), to od drugiego tygodnia pobytu pacjenci mogą wychodzić na zewnątrz w grupach minimum 2-3 osobowych. Chętni mogą korzystać z wyjść: na spacery, jogging na pobliską górę Św. Marcina, do parku wodnego czy na zakupy do pobliskiego sklepu, a praktykujący mają prawo wyjść do pobliskiego kościoła.

 

Ośrodek leczenia uzależnień Kraków, Rzeszów, Kielce, Tarnów

Oprócz zajęć terapeutycznych grupowych i indywidualnych pacjenci w wolnym czasie mogą: pisać zadania terapeutyczne, grać w gry planszowe, oglądać telewizję, korzystać z komputerów i Internetu, uprawiać gimnastykę lub sport. Do dyspozycji jest siłownia wyposażona w Atlas, Orbitrek, ławeczkę ze sztangą i hantlami oraz ławeczkę do ćwiczeń brzucha. Z tyłu budynku jest około 50 arowa działka, na której przy ładnej pogodzie pacjenci grają w piłkę nożną lub siatkówkę. Dla chętnych organizujemy treningi fitness oraz rozluźniające.

Ośrodek Leczenia Alkoholizmu Kraków Rzeszów Tarnów
Ośrodek Leczenia Uzależnień Kraków Rzeszów Tarnów
Ośrodek Terapii Uzależnień Kraków Rzeszów Tarnów