Alkoholizm

alkoholizm

Alkoholizm definicja

Alkoholizm to uzależnienie, które wywołuje najwięcej strat społecznych i pociąga za sobą ogromne straty finansowe.Diagnoza alkoholizmu opiera się zasadniczo na kryteriach diagnostycznych WHO odpowiednio dla ICD 10 i DSM IV. W związku z tym WHO opracowała również definicję alkoholizmu, do której odnoszą się lekarze, psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci.
Stwierdzono, że alkoholizm nie jest genetycznie zdeterminowany, chociaż niektórzy ludzie są podatni na uzależnienie. Jednak nikt nie jest skazany na "butelkę" tylko ze względu na swoje "geny”, i nikt właściwie "nie potrzebuje" alkoholu. Jednak szczególnie narażeni na chorobę alkoholową są krewni alkoholików. Często potrzebują oni psychoterapii lub porady psychologicznej. 

Alkoholizm w Polsce

Polskie straty ekonomiczne wynikające z używania alkoholu, wg danych GUS z maja 2015 r. szacuje się na 1,7 mln PLN. Całkowite koszty nadużywania alkoholu są ogromne i  wynoszą od 16 do 41 mld PLN.

Zalicza się do nich koszty związane z:

  • nieobecnościami w pracy,
  • niską wydajnością pracy,
  • wypadkami w pracy,
  • leczenia uzależnień i chorób z nim związanych,
  • urazów ofiar przemocy i wypadków drogowych,
  • zasiłków z opieki społecznej wypłacanych osobom z problemem alkoholowym i ich rodzinom,
  • uszkodzeń mienia, procesów sądowych, interwencji policyjnych itp.

Niestety spożycie alkoholu w Polsce wciąż wzrasta. Wg danych PARPA średnie spożycie czystego spirytusu w przeliczeniu na głowę obywatela wynosiło 6 - 7 litrów w latach 1993-2007, a obecnie oscyluje między 9 - 10 litrów. Szacuje się, że problem nadużywania alkoholu w Polsce dotyczy około 3 miliony obywateli, z czego uzależnionych jest około 600 000. Z kolei wg danych PARPA, aż 80% Polaków pije alkohol z tego prawie 12 % nadużywa lub pije szkodliwie. 

Alkoholizm na świecie

Wg ekspertów z Europy zachodniej i USA, straty w gospodarce wynikające z nadużywania alkoholu szacuje się na poziomie 0,9 do 2,4 % PKB. Raport Komisji Europejskiej pt. "Alkohol w Europie" szacuje, że 23 mln Europejczyków jest uzależnionych od alkoholu. Z kolei koszty przestępczości wynikającej ze spożywania alkoholu ocenia się na 33 mld Euro, a wszystkie niewymierne szkody wycenia się na 68 mld Euro. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego około 15 % amerykanów w pewnym okresie swojego życia nadużywało lub było uzależnionych od alkoholu, a ogólnie problem ten dotyczy około 5 % populacji.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia WHO, picie alkoholu jest jednym z największych niebezpieczeństw dla zdrowia ludzi. Alkohol ma związek z 60 rodzajami chorób, jest przyczyną 3,2 % (1,8 mln) wszystkich zgonów na świecie. W Ameryce Północnej, Południowej i w Europie, 8-18 % mężczyzn i 2-4 % kobiet jest obciążonych chorobami wynikającymi z picia alkoholu. Przyczynia się do występowania 20-30 % przypadków raka przełyku, raka i marskości wątroby, zabójstw, padaczki i wypadków samochodowych. Z kolei zażywaniu narkotyków przypisano rolę 0,4 % (0,2 mln) zgonów.

W Niemczech szacuje się, że około 3% populacju jest uzalezniona, a odsetek przestępstw popełnionych pod wpływem alkoholu wynosi aż 30% wszystkich przestępstw. W przybliżeniu 75% alkoholików cierpi z powodu następstw picia z czego hospitalizowanych jest 30 %.

Akoholizm skutki

Badanie statystyczne pokazało, że alkohol znajduje się obecnie na trzecim miejscu na świecie pod względem przyczyn chorób i urazów, po wysokim ciśnieniu krwi i paleniu tytoniu - łącznie 67 czynników ryzyka. Naukowcy, odkryli tę relację w 2010 roku, przygotowując badanie Global Burden of Diseases celem umieszczenia publikacji w magazynie Addiction.
"Konsumpcja alkoholu spowodowała ponad 200 różnych chorób i urazów" - powiedział Kevin Shield, doktorant i główny autor badań. "Obejmują one nie tylko znane skutki picia, takie jak marskość wątroby lub wypadki drogowe, ale także różne nowotwory, takie jak rak piersi u kobiet".

Różne style picia

Naukowcy odkryli istotne różnice w wzorcach picia, pod względem regionu geograficznego: liczba osób pijących alkohol, ilość i ogólne wzorce picia. Mieszkańcy Europy i części Afryki Subsaharyjskiej to wg średniej, najwięksi konsumenci alkoholu na świecie. Z kolei mieszkańcy Europy Wschodniej i południowej Afryki subsaharyjskiej piją alkohol w najbardziej niezdrowy sposób, ponieważ często konsumują duże ilości aż do stanu upojenia alkoholowego. Piją alkohol przez bardzo długi czas "bez przerwy", nawet podczas posiłków. Następnie ludzie mieszkający w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowej pili najmniej alkoholu. Odkryto, że amerykanie z Ameryki Północnej, a zwłaszcza kanadyjczycy piją o 50% ponad średnią światową i wykazują bardziej niepokojący schemat picia niż w większości krajów UE.

Spożycie alkoholu wśród kobiet

Picie alkoholu wśród kobiet dramatycznie wzrosło w ciągu jednego pokolenia, zgodnie z nowym badaniem statystycznym matek i ich córek opublikowanym w JAMA Psychiatry. Wcześniejsze badania wykazały, że picie zmieniło się w kierunku zwiększenia spożycia alkoholu w młodszym wieku.

Autorzy tego badania zauważyli zmiany w spożyciu alkoholu przez porównanie nawyków picia pokolenia młodych kobiet (urodzonych w Australii w latach 1981-1983) z piciem ich matek w tym samym wieku. Przeanalizowano dane 1 053 matek i córek.
Statystyki dotyczące alkoholu u kobiet wykazały, że:

córki były bardziej narażone na wysokie lub umiarkowane spożycie alkoholu, niż ich matki,

córki w wieku pomiędzy 18 i 25 lat piły pięć razy na miesiąc ponad 30 kieliszków,

jeżeli żadne dziecko nie mieszkało w domu, matki i córki częściej piły alkohol,
obecność jednego z partnerów w domu podwaja prawdopodobieństwo, że córka zwiększy spożycie alkoholu,
u matek, które były samotne niebezpieczeństwo picia większej ilości alkoholu wzrasta pięciokrotnie,
studia wyższe nie miały wpływu na spożycie alkoholu.

"Podsumowując, nasze badanie statystyczne pokazuje duży wzrost picia alkoholu u młodych kobiet w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Można to wykazać porównując zachowania związane z piciem matek i ich potomstwa płci żeńskiej." - mówi Rosa Alati z University of Queensland w Australii.

Nasz blog

Wszywka alkoholowa

Z tego artykułu dowiesz się: co to jest wszywka? co to jest wszywka alkoholowa? jakie ma działanie...

Leki na głód alkoholowy

Leczenie uzależnienia od alkoholu w ramach kompleksowego podejścia do tego problemu powinno składać...

Czym jest delirium alkoholowe? Objawy, leczenie

Delirium alkoholowe, inaczej nazywane "gwałtownym odstawieniem alkoholu" czy "gorączką alkoholową...

Kudzu

Czy Kudzu jest skuteczne w zmniejszaniu spożycia alkoholu?

Tabletki przeciwalkoholowe

Tabletki przeciwalkoholowe są coraz popularniejszym uzupełnieniem terapii uzależnień. W artykule...

Tabletki antyalkoholowe

Tabletki antyalkoholowe - co to jest, czy są skuteczne i gdzie je kupić?

Głód alkoholowy

Głód alkoholowy - co to takiego, czy wogóle istnieje, jaki ma wpływ na picie i jak mu zaradzić?

Tabletki na alkoholizm

Czy tabletki na alkoholizm mogą pomóc opanowaniu uzależnienia? Poniżej prezentujemy artykuł, który...

Baclofen

Baclofen stosowany jako lek na alkoholizm jest obecnie coraz bardziej popularny. Czy rzeczywiście...

Dlaczego mężczyzna pije?

Żaden „lek” nie jest tak niebezpieczny dla mężczyzn jak alkohol. Spośród wszystkich osób...

Nowe narkotyki w Polsce

Nowe narkotyki syntetyczne (Dopalacze) to nazwa funkcjonująca w powszechnym użyciu, która opisuje...

Dopalacze

Termin dopalacz (Designer drug) opisuje syntetyczną substancją psychoaktywną, sprzedawaną...

Uzależnienie od hazardu

Nowe badanie wykazało, że uzależnienie od hazardu aktywuje te same szlaki mózgowe, co głód...